Advokaat Paul P. Harrise (sündinud 19.04.1868) kutsel kogunesid 23. veebruaril 1905. aastal neli meest ühte Unity Building (praegu 127 North Deaborn Building) büroosse Chicagos, USA Illinoisi osariigis. Kohal olid söekaupmees Silvester Schiele, kaevandusinsener Gustavus E. Loehr, rätsepatöökoja omanik Hiram E. Shorey ja tollal 37aastane Paul Harris. Mehed otsustasid luua klubi, mis põhineks ideel, mille üle Harris oli juurelnud viimasel viiel aastal – ärimehed võiksid olla ja peaksid olema omavahel sõbrad. Klubi asutati Schiele'i büroos peetud koosolekul, kus Schiele ise valiti presidendiks. Paul Harris keeldus vastu võtmast ühtegi ametit uues klubis ja temast ei saanud klubi presidenti enne kui kahe aasta pärast. Tähelepanuväärne oli ka asjaolu, et kõik selle klubi asutajaliikmed tundsid end üpris võõrastena suures linnas. Nad olid tulnud Chicagosse väiksematest piirkondadest, et tegeleda äriga ja ilmselt tundsid vajadust heade sõprade järele, kes asendaksid neid sõprussidemeid, mis katkesid varasemast elukohast ärakolimise tõttu. Esimese Rotary Klubi eesmärgiks oli sõpruse, vendluse ja omavahelise abistamise edendamine.
ROTARY KLUBI NIMI
Ühel esimestest koosolekutest tehti rohkesti ettepanekuid uue ühenduse nime kohta. Vastu võeti Paul Harrise poolt pakutud Rotary, mis põhines alguses kasutusele võetud moodusele koguneda kordamööda iga klubiliikme töökohas. Uue klubi liikmeskond kasvas kiiresti. Kogunemine liikmete töökohtades muutus ebamugavaks, mistõttu klubi hakkas pidama oma koosolekuid ühendatult lõunasöökidega. Hiljem muutusid koosolekud iganädalasteks lõunateks.
ROTARY KLUBI LAIENEMINE ÜLEILMSEKS
Paul Harriselt küsiti tihit, kas ta kujutles rotary-liikumisele alust pannes, et see muutub ülemaailmseks. 1947. aastal ütles Paul Harris selle kohta (Walter Erko Rotary käsiraamatu järgi) järgmiselt: "Kui mees istutab kevadel õrna puutaime, ei või ta olla kindel, et sellest kasvab uhke puu. Ta võib ainult soovida talle kosutavat vihma, mahedat päikesepaistet ja saatuse sõbralikku naeratust. Kui ta märkab esimesi pungi, tohib ta hakata unistama puu lopsakast varjust. Rotary algus ei olnud kuigivõrd tähelepanuväärne. Noored ärimehed, kes olid enamasti pärit maalt, tulid minu kutsel kokku. Linnaeluga kohanematud, kogunesime aitamaks üksteist ja pakkumaks vastastikku oma sõprust. Olime olnud üksildased ja leidsime rohu üksinduse vastu."
ROTARY KLUBI AJAJOON
1905 Paul Harris asutas esimese klubi Chicagos. 1910 Esimene konvent Chicagos. Klubisid oli 16 ja liikmeid kokku 1500. 1911 Asutati esimene klubi Londonis, rotary-liikumine oli ületanud Atlandi ookeani. Asutati ajakiri The Rotarian. 1912 Asutati rotary-klubide rahvusvaheline ühendus. Paul Harris sai aunimetuse President Emeritus, kui ta tõmbus tagasi aktiivsest tegevusest seoses abiellumisega 1910. aastal. 1920 Madridis asutati Mandri-Euroopa esimene klubi. 1925 Loodi Rotary Internationali büroo Zürichis. 1926 Asutati esimesed rotary-klubid Rootsis ja Soomes. Paul Harris tegutses rotary-liikumise hea tahte saadikuna mitmel pool maailmas. 1929 Käivitus rahvusvaheline noorsoovahetus. Eesti rotary-kaardile. Eesti astus rotary-maailma 1920. aastate lõpus, kui asutati Tallinna Rotary Klubi. Ametlik asutamispäev oli 13. detsember 1929. aasta. 1932 Paul Harris käis Helsingis ja Tallinnas ja istutas nö sõpruse puu (kase) Helsingi Kaivopuistosse. 1933 Herbert J. Taylor Chicagost lõi nö nelja küsimuse testi all tuntud lühikese eetilise reeglistiku. 1947 Paul Harris suri Chicagos.
*Käesoleva lehekülje materjalid pärinevad veebilehelt rotary.ee.